Zafer Yolları 1957 Filminin Konusu ve Oyuncuları

5 Kasım 2020
zafer-yollari
2809
Views

Zafer Yolları filmi 1957 yılında izleyici ile perdede buluşmuş, Amerika Birleşik Devletleri yapımı bir filmdir. 86 dakika boyunca perdede yer alan filmin orijinal adı Paths of Glory’dir. Humphrey Cobb’un aynı isimli bir kitabından uyarlanan film, günümüzde Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Arşivi’nde korunmaya hak kazanmıştır.

Zafer Yolları Filminin Konusu

Zafer Yolları filminin konusu gerçek hayatta yaşanmış olan olaylara dayanır. Dört Fransa adına çalışan asker bu filmin başlangıcında yer alır. General Geraud Reveilhac, emri altındaki askerlerin birçoğunu ayaklanma gerekçesi ile öldürtmüştür. Askerlerin aileleri bu haksız ölüm emrine itiraz eder ve mahkeme ile General haksız bulunur. İki askerin ailelerine bir frank değerinde ödeme yapılırken, diğer iki aileye herhangi bir tazminat kararı verilmez.

Filmin anlatımı yapılırken 1916 tarihine kadar askerlerin 1. Dünya Savaşı esnasındaki durumları ilk sahne olarak yer alır. Fransız Genelkurmayı’na ait olan General Broulard kendisinin emri altında bulunan General Mireau ile bir konuşma gerçekleştirir. General Mireau’nun askerlerini bir intihar görevine göndermesini emreder. Görev oldukça iyi bir şekilde savunulan ve uzun süredir düşman askerlerinin elinde bulunulan bir tepenin alınmasıdır. General Mireau, bu görevden başarısızlık ile geri döneceklerine emin olduğunu söyler. General George Broulard ise rütbe atlamak ile onu ödüllendireceğini söyler, bu sayede askerlerin gitmesi konusunda inancını körükler.

Tavsiye Film : Nazi Dönemindeki İşkenceleri Anlatan Mükemmel Bir Film; Piyanist

Zafer Yolları filmindeki hırslı General Mireau askerlerin yanına gider ve onları hırslandırmaya yönelik bir konuşma yapar. Bir askerin psikolojik sorunları olduğunu fark eder ve birlikten kovar. Bu askerin korkak olduğunu söyler. 701. Alay’a komutanlık eden Albay Dax ile ortak bir şekilde plan gerçekleştirirler. Albay, bu saldırıyı gerçekleştirmek istemese bile General bu konuda ısrarcı davranır. Saldırıya başlamadan bir önceki gün bazı askerler cepheyi keşfe çıkarlar. Teğmen bir sarhoş ise cephede dolaşmaktadır ve diğer askerin cephede dolaştığını görür. Ancak askerin kendi askeri olduğunu anlayamaz ve el bombası atar. Asker ölür ve Onbaşı Paris teğmeni katillik ile suçlar.

Tavsiye Film : Schindler’in Listesi Film Yorumu

General önderliğinde tepeye hücum başlar, ancak askerler bir türlü başarılı olamazlar. Saldırıda bulunan askerler tepeye ulaşamadan yaşamlarını yitirir ve bunu gören diğer askerler geri çekilmek ister. General bu duruma oldukça sinirlenir ve siperinden çıkmayan askerlerin korkak olduğunu söyler. Topçu askerine kendi siperlerini vurma emrini verir. Topçu asker ise bu kararı reddeder. Başarısız saldırı girişimini üstlenmek istemeyen General 100 askerin öldürülmesini emreder. General Broulard’ın General Mireau’ya verdiği emir ile her bölükten bir asker öldürülecektir. Albay askerlerini ne olursa olsun savunmaya çalışır ancak yargıç General’lerin tarafını tuttuğu için kaybeder. Askerlerin her birisinin öldürülmesi için hazırlıklar yapılır ve rahipler gönderilerek günahları çıkarttırılır.

Tavsiye Film : Bir Zamanlar Amerika Film İncelemesi

Bütün askerlerin huzurunda, seçilmiş olan askerler dizilir ve kurşunlanarak öldürülür. General Broulard, Albay Dax ve General Mireau’yu yanına çağırır. Davranışlarının detaylı bir şekilde izleneceğini söyler ve Mireau orayı derhal terkeder. Mireau’nun boş kalan yerine ise Dax’ı geçirmeyi teklif eden General reddedilir. Zafer Yolları filminin son sahnesinde ise bütün askerler bir barda oturmuş şarkı söylemektedir. Dax, askerleri görev için çağırmadan önce mutluluklarını izler.

Zafer Yolları Filminin Oyuncuları

1935 yılında basılmış olan Zafer Yolları kitabı oldukça az bir kitleye hitap etmiştir. Zaman içerisinde roman tiyatro sahnesine de aktarılmış ancak ilgi görmemiştir. Yönetmen Stanley Kubrick, henüz küçük yaşta okuduğu bu kitaptan etkilenmiş ve perdeye aktarmıştır.

  • Kirk Douglas
  • Ralph Meeker
  • Adolphe Menjou
  • George Macready
  • Wayne Morris
  • Joe Turkel
  • Christiane Kubrick
  • Kem Dibbs
  • Timothy Carey

Article Categories:
Film Tavsiyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir