Dram FilmleriSavaş Filmleri

Schindler’in Listesi Film Yorumu

Schindler’in Listesi ; 2.Dünya Savaşı, Yahudiler ve Nazi baskısı dönemine dair birçok film ve kitap var piyasada. Hemen hemen her şeye az çok hakim olmak mümkün. Ancak tüm bunlardan farklı bir yaklaşımda bulunmak, bunu en iyi şekilde yönetmek, rolleri en iyi şekilde oynamak, en doğru müzikle ile taçlandırmak oldukça önemli bir iş.

Bu noktada ünlü yönetmen Steven Spielberg kesinlikle filme afilli bir imza atmış diyebilirim. Gerçek bir hikayeden uyarlanması ile birlikte gerçeklikten uzaklaşmaması, ayrıca yaşananları en etkili ve güzel şekilde yansıtması ile izleyicilerin gönlünde taht kurmuştur.

Oyuncu seçimleri kesinlikle çok başarılıydı. Bu filmde her şey öylesine tam ki, ne bir eksiği olur, ne de bir fazlası. Aldığı ödüller aslında tam olarak olması gerekeni yansıtıyor. Çok zor ve acı dönemlerin içerisinde her şeyi durdurmasının mümkün olmadığını bilen ancak bir şeyler önleyebileceğini bilen Oskar’ın o mücadelesi kesinlikle takdire şayan. Bugün kendisinin kabrini ziyaret eden öyle çok Yahudi var ki…

Film Tavsiyesi : Esaretin Bedeli

Çünkü bazı şeyler asla unutulmaz. Bir hayatı insana yeniden bahşetmek ise, asla ama asla unutulmaz… Gerçek olması ise daha önemli bir ayrıntı. Almanların göz kırpmadan ekmek keser gibi insan ayıkladığı dönemde böyle bir işe kalkışmak, bir köstebeğe tutulmadan her şeyi idare edebilmek, en ama en önemlisi de böylesine büyük bir riski göze almak; çok büyük bir insanlıktır…

Bugün kim yapabilir bunu, kaç tane Oskar çıkar içimizden? Bilinmez. Ama bir Oskar gelmiş bu dünyaya, 1100 Yahudinin hayatını kurtarmak için mücadele etmiş ama 1100’den çok fazla Yahudinin de kalbine, hayatına, ailesine dokunma imkanına sahip olmuştur.

Unutulmaması gerektiğine inandığım, İMDB sıralamasında üst sıralarda yerini korumasını sonuna kadar hak ettiğine inandığım efsaneler arasına girebilecek çok kıymetli bir filmdir.

Schindler’in Listesi Film Konusu

Oskar Schindler Alman bir iş adamıdır. 2. Dünya Savaşı’nın en dolu dizgin dönemlerinde Polonya’da bir fabrika kurar. Kurduğu bu fabrikaya da toplamda 1100 Yahudi işçi alır. Burada amacı o Yahudileri kullanmak, emeklerinden faydalanmak değil, hayatlarını kurtarmaktır.

Nazi baskısı sebebiyle sürekli katledilen, işkencelere maruz bırakılan Yahudilerin içler acısı durumuna karşı duruşunu belli etmeden onları hayatta tutmayı hedefleyen Oskar Schindler bu süreç için elinden geleni yapar.

Film Tavsiyesi : Piyanist Filmi

Yaşanmış bir hikayeden uyarlanmış olan bu film tarihi tüm gerçekliği ile gözler önüne seriyor. Süreçte yaşadığı zorluk ve zorbalıklarla birlikte hem kendini hem de çalışan Yahudileri aslında zora sokan Oskar onları yaşatmak pahasına her şeyi göze alır ki bu da filmin ne kadar izlenmeye değer olduğunu bir kez daha hatırlatmaya yetiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu