Nuh Tepesi Filminin Konusu ve Oyuncuları

2 Kasım 2020
nuh tepesi
2840
Views

Nuh Tepesi Türk yapımı, 2020 yılında beyazperde de yer alan bir filmdir. 6 Mart 2020 tarihinde vizyona giren film, 7 Ağustos 2020 tarihinde yeniden vizyona girmiş ve izleyiciye sunulmuştur. 109 dakika süresi bulunan film dram alanında oldukça beğenilmiştir. Film gerçek bir hikâyeden esinlenerek sahneye aktarılmıştır. Basın bülteninde gördüğü bir haberden etkilenen Cenk Ertürk filmin hem senaristliğini üstlenmiş hem de yönetmen koltuğunda oturmuştur. Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya’da da gösterime giren film oldukça beğenilmiştir.

Nuh Tepesi filmi Adana Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü’ne layık görülmüştür. Aynı film festivalinde En İyi Yönetmen Ödülü de Cenk Ertürk’e verilmiştir.

Nuh Tepesi Filminin Konusu

Nuh Tepesi filmi, bir adamın babasına karşı duyduğu sorumluluk ile başlamaktadır. Ömer’in babasının son isteğini yerine getirmek için her türlü çabayı göstermeye hazırdır. Bunun yanı sıra Ömer’in karısı hamiledir ancak ayrılmak üzeredirler. Ömer, karısı ile arasını düzeltmek ister ve çeşitli yöntemlerle onun gönlünü fethetmeye çalışır. Orta yaş krizini de yaşayan Ömer için hayat oldukça zor bir hale gelmiştir.

Tavsiye Film : Forrest Gump; Derin İzler Bırakacak Bir Film

Ömer, babası ile birlikte İstanbul’dan yola çıkar. Ömer’in amacı memleketleri olan Bursa’ya gitmek ve babasının Nuh Tepesi’nin altındaki ağaca gömülmesini sağlamaktır. Babası bu ağacı kendisinin diktiğini iddia etmiş ve buraya gömülmeyi istemiştir. Ömer köye vardığında ise beklediği gibi bir sonuçla karşılaşmaz. Muhtar dahil olmak üzere neredeyse tüm köylü buna karşı çıkar. Köylülerin inancına göre, bu ağacı diken kişi Nuh Peygamber’dir. Bu inancı da çevre köylere yayarak turistlerin gelmesini sağlar. Turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilen Nuh Tepesi, köyün bir gelir kapısı olmuştur. Köylüye karşı savaşan baba oğul, yasal yollarda haksız bulunurlar. Yıllardır aralarında bir görüşme gerçekleşmeyen baba oğul, burada birbirlerine birçok şeyi itiraf ederler.

Nuh Tepesi Film Oyuncuları

Haluk Bilginer

Filmde İbrahim karakterine can vermiştir. 5 Haziran 1954 tarihinde İzmir’de doğmuştur. Kimlikteki adı Nihat Haluk Bilginer’dir. 1978 yılında ilk kez sahneden rol alan oyuncu, günümüzde de oyunculuk aktivitelerine devam etmektedir. Demokrat İzmir Gazetesi tarafından düzenlenen bir yarışmaya katılmış ve burada ilk kez ödül almıştır. 2007 Ankara Film Festivali, Sadri Alışık Ödülleri, 2019 yılı Ankara Film Festivali ve 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde birçok ödül almış başarılı bir oyuncudur.

Ali Atay

20 Nisan 1976 tarihinde Rize ilinde doğmuştur. Kimlikte Dursun Ali Atay olarak yer alan oyuncu, aynı zamansa yönetmenlik, müzisyenlik ve senaristlik ile de ilgilenir. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde eğitim almış ve 1999 yılında buradan başarı ile mezun olmuştur. İlk kez 2008 yılında İkinci Bahar dizisi ile ekranlara gelmiştir. Üç yıl boyunca dizide Ersin karakterine hayat vermiştir. Nuh Tepesi filminde babası ile birlikte son isteğini gerçekleştirmeye giden bir adamı canlandırmaktadır.

Hande Doğandemir.

22 Kasım 1985 tarihinde Ankara’da gözlerini dünyaya açmıştır. Üniversite eğitimini Sosyoloji üzerinden almış, televizyon ve iletişim sosyolojisi üzerinde bazı çalışmalar gerçekleştirmiştir. Kamera arkasında uzun bir süre yer almış, 2009 yılından itibaren ekranlarda boy göstermeye başlamıştır. 2011 tarihinde TRT Okul’da sunuculuk görevi yapmış ve iki yıl boyunca görevine devam etmiştir. Nuh Tepesi filminde ise Elif karakterine hayat vermiştir.

Mehmet Özgür

30 Ağustos 1970 tarihinde dünyaya gelen oyuncu, filmde Cevdet karakterini canlandırmıştır. İlk olarak 1993 yılında Antalya Devlet Konservatuarı’nda göreve başlamıştır. Günümüzde tiyatro, sinema ve dizi oyunculuğu yaparak görevine devam etmektedir.

Article Categories:
Film Tavsiyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir