Mükemmel Bir Film; Esaretin Bedeli

21 Mart 2020
esaretin-bedeli
2059
Views

Esaretin Bedeli hapishane temalı harika filmlerden bir tanesidir. Esaretin bedeli film incelemesini yaptım ve film hakkındaki düşüncelerimi paylaştım.

Yapım Yılı: 1994
Gösterim tarihi: 10 Mart 1995
Yönetmen: Frank Darabont
Filmin Öyküsü: Stephen King
Başrol Oyuncular: Tim Robbins, Morgan Freeman
Oyuncular: Bob Gunton, Clancy Brown, William Sadler, Gill Bellows, James Whitmore.
Tür: Drama / Cezaevi Filmi
Süre: 2 Saat 22 Dakika
İmdb Puanı: 9,3
Ödüller: Yabancı Dilde En İyi Film Dalında Japon Akademi Ödüllü, Amerikan Görüntü Yönetmenleri Birliği Filmlerde En İyi Görüntü Yönetimi Ödülü

Esaretin Bedeli Filmine Genel Bakış

Bu filmin en ilginç yanı, Amerika’da beyaz perdede izleyicilerle buluştuğu dönemde gişe hasılatlarında başarısız olan, zarar eden bir film olarak bu yolculuğa başlaması. Ancak ilerleyen zamanlarda bu iş tersine dönüyor ve önce DVD satışlarında yok satmaya başlıyor. İstenmeyen film yerini çok aranan, çok izlenen film olmaya bırakıyor.

Ve akabinde hala televizyonlarda oynatıldığı zaman ise hala en yüksek reytingleri alarak listenin başında yer alıyor. Dahası ve aslında en önemlisi bugün imdb puanlarına göre filmlere göz atarken kullandığımız imdb.com sitesinde de göreceğiniz üzere birinci sırada 9,3 puanla Esaretin Bedeli yerini korumaya devam ediyor.

Burada tereddütsüz insanların kalbine dokunan, izleyici kendine çeken unsurlar arasında: sabretmek aydınlığa kavuşmanın bir önceki durağıdır mantığını çok iyi yansıtması, dini inançların, tanrı olgusuna olan güvenin derin bir şekilde yansıtılması gösterilebilir. Peki Esaretin Bedeli filminin konusu tam olarak ne dersek eğer ona da değinmek istiyorum. Esaretin Bedeli adlı film Andy ve Red adında iki karakterin etrafında şekillenen bir drama türü filmdir Bugün imdb puanları arasında birinci sırada yer alan Esaretin Bedeli En İyi Film Adaylığı dahil 7 farklı dalda da Oscar’a aday gösterildi.

Esaretin Bedeli Film Konusu

Andy ve Red iki mahkum ve aynı zamanda da arkadaşlar. Andy Dufresne işinde başarılı bir banker ve aynı zamanda oldukça da genç bir adam olarak karşımıza çıkıyor. Karısının kendisini aldatması üzerine hem karısını hem de karısının kendisini aldattığı sevgilisini öldürerek hapse giriyor ve hakkında ömür boyu müebbet hapis kararı çıkıyor.

Bununla birlikte Andy’nin bulunduğu Shawsank Hapishanesi çok iç açıcı bir ortam sunmuyor mahkumlara. İçeride tecavüz, dayak ve işkence gibi birçok durumun yaşanıyor olmasına rağmen Andy’nin o mükemmel iyimserliği ve hayata olan inancı aslında tüm mahkumların yaşama sevincini yeniden kazanmasına sebep olacaktır. Filmin en mükemmel ayrıntısı da tereddütsüz bu sahnelerdi diyebilirim zira o umudu ve inancı yansıtması öyle duygulandırıcıydı ki. Tüm o anları hissetmemek, etkilenmemek mümkün değil.

Film Tavsiyesi : Ucuz Roman Fim Yorumu

Andy’nin inancının başladığı noktada yolunun kesiştiği bir kişi daha vardır: Red. Birlikte verdikleri ‘’demir parmaklıklar arkasında da bir özgürlük vardır’’ savaşı kalbe, ruha dokunan türden sahneler olarak karşımıza çıkıyor. Aslında Andy ve Red, diğer bir deyişle muhteşem ikili, Shawsank Hapishanesi için bir umut, bir güneş olup doğuyor desek yerinde olur.

Esaretin Bedeli filmindeki en güzel nokta şüphesiz ki tüm izleyicilerin ortak paydada buluşacağına inandığım nokta: filmin sonu. Her filmin sonu özenle tamamlanmak istenir ancak bu filmde izleyenle bilir ve izleyecekler görecektir ki duygusal geçişler ve tahliller öyle derin işlenmiş ki. O an, o dakika sizi orada hissettiren bir ortam oluşturuyor Bu noktada da Esaretin Bedeli filmi için söylenecek en temel ve belirleyici özellik şüphesiz ki duyguların, acıların, özlemin, özgürlüğün en güzel anlatıldığı, izleyiciye en güzel şekilde aktarıldığı nadide bir filmdir. Esaretin bedeli filmini izlemediyseniz mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Article Categories:
Dram Filmleri · Film Tavsiyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir