Bilim KurguFilm Tavsiyeleri

İnception Başlangıç Film Yorumu

Tür: Bilim-Kurgu / Gerilim
Yıl: 2010
Süre: 2 saat 28 Dakika
Oyuncular: Leonardo Di Caprio, Joseph Gordon, Ellen Page, Tom Hardy, Cillian Murphy
Ödüller: En İyi Ses Miksajı Oscar’ı, En İyi Görüntü Yönetimi Oscar’ı, Empire En İyi Film Ödülü
Senaryo: Christopher Nolan

İnception Filmine Genel Bakış

Bilim Kurgu alanında yapılmış en değerli ve derin film olan Inception’un senaryosu Christopher Nolan’a ait. Christopher Nolan senaryolarındaki kalite zaten mutlaka kendini belli ediyor. Bu filmde de aynı başarıyı görmek mümkün. Derin bir kurgusu olan filmin dikkatli izlendiğinde müthiş bir bağlantı parçaları ile bir araya getirildiğini görmek mümkün. Zeki kurgu okuyucuyu içine alıyor. Filmin en dikkat çekici yanı ise filmin sonunun ucu açık bırakılması. Burada izleyicinin kendisine tamamlaması için devredilen son her ihtimali uygun kılan bir son oluyor.

Öyle ki en kötü ihtimal de en iyi ihtimal de o sona yakışan bir senaryo oluyor. Bu konuda çok maharetli bir senaryo izlediğimizi itiraf etmek gerek. Öte yandan Leonardo Di Caprio mükemmel bir oyunculuk ile karşımıza çıkıyor. Kendisinin bu sektöre adını altın harflerle yazdırdığı bir gerçek ancak bu filmde bambaşka bir Leonardo Di Caprio görüyoruz. Filme sağladığı adaptasyon, rolüne duyduğu bağlılık ve bütünlük gerçekten ‘’tek başına bile oynasan

Film Tavsiyesi : Ucuz Roman Fim Yorumu

izlenir’’ dedirtecek cinsten olmuş. Senaryonun çok başarılı bir kalemden, Chirstopher Nolan’dan çıkması, oyuncuların sektördeki önemli ve başarılı isimlerden oluşması da aslında böyle harika bir filmin çıkmasında temel kriter. Bilim kurgu filmlerini ortaya çıkartmak, senaryodaki bütünlüğü sağlamak ve izleyicide etki bırakmak aslında gerçekliğe yakın filmlere nazaran daha zordur. Bir kurgu içine bilim katmak olağan dışı durumları olağanmış gibi sergilemek için bir emek verilir ancak bunun ütopik bir komediye dönüşmemesi için de kurguya inandırıcılık katılması gerekir. Bunun sağlandığı noktada da, Inceptıon’da gördüğümüz gibi çok başarılı yapıtlar ortaya çıkıyor.

İnception Filminin Konusu

Dom Cobb’u canlandıran Leonardo Di Caprio’nun üstün gücü insanların rüya halinde bilinçaltına girerek bilgileri çalan bir hırsız olduğun izliyoruz. Dom Cobb’un bu özelliği onu aranan o kişi haline getirmiştir. Bu konuda çok başarılı olmasından ziyade bu durum kendisi için çok büyük bedellere mal olmuş, bir nevi hayatındaki çoğu şeyi kaybetmiştir. Tüm bunlardan kurtulmak isterken kendine eski hayatına dönebilme fırsatı verilir. Eğer başlangıca ulaşırsa, her şey son bulacaktır. Ancak ulaşıp ulaşmadığı konusunu izleyip, yorumlamak gerekecek. Eğer inception filmini izlemdiyseniz ve türdeki filmler ilginizi çekiyorsa izlemenizi tavsiye ederim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu