Dram FilmleriFilm TavsiyeleriSavaş Filmleri

İkinci Dünya Savaşı Hakkında İzlenecek 5 Film

İkinci Dünya Savaşı, 1939-45 arasında hemen hemen dünyanın her yanını kapsayan uluslararası savaş. I. Dünya Savaşının çözümsüz bıraktığı anlaşmazlıklarla belirlenen yirmi yıllık gergin bir dönemin ardından patlak veren savaşta Almanya, İtalya, ve Japonya’nın oluşturduğu Mihver devletleriyle Fransa, İngiltere, ABD, SSCB ve daha sınırlı bir konumla Çin’in oluşturduğu Müttefik devletler karşı karşıya geldi.

Bu listede ikinci dünya savaşı döneminde yapılan işkenceleri anlatan 5 filmden bahsetmek istiyorum. Özellikle o dönemleri merak edenlerin ve dram konulu filmleri sevenler için oldukça güzel bir film tavsiyeleri olacağını düşünüyorum.

Çöküş
Çöküş

1. Çöküş

Nazi Almanyası’nın führeri Adolf Hitler, yaşantısının son günlerinde Berlin’deki sığınağında generalleri ile beraber bulunmaktadır. Bu arada, Kızıl Ordu’nun Berlin’i kuşatması son hız sürmektedir. Alman ulusunun çöküşü hızla yaklaşmaktadır ancak Hitler yenilgiyi kabul etmemektedir.

Tavsiye Filmler : 2019 Yılının En iyi 5 Filmi

Filmde, Sovyet askerlerinin Berlin’e girmesiyle beraber sokaklarda yaşanan kanlı çatışmalar, bu çatışmalarda Berlin’i savunmaya çalışan çocuk ve gençlerden oluşan gönüllü askerler, Adolf Hitler’in yoldaşlarının bazılarının onu bırakıp gitmesi, bazılarının ise yanında ölüme kadar kalması, Eva Braun ile sığınakta kıydığı nikah, Hitler durumdan umudunu kestikten birkaç gün sonra beraber intiharları, Almanya’nın teslim olması ve bunun üzerine Joseph Goebbels’in eşiyle intiharı gibi olaylar başarılı bir şekilde anlatılmaktadır.

ikinci-dunya-savasi
Güneş İmparatorluğu

2. Güneş İmparatorluğu

Güneş İmparatorluğu gerçekten harika bir filmdir, iki defa izledim. Güneş imparatorluğu filmi yapı olarak piyanist filmine benziyor diyebiliriz. bir çocuğun hayalleri ve savaşın acımasız gerçekliği arasında gidip gelen bir yolculuk. İzlemenizi tavsiye ederim.

ikinci-dunya-savasi
Çizgili Pijamalı Çocuk

3. Çizgili Pijamalı Çocuk

Nazi Almanya’sı Bruno’nun babasını görevli olarak Polonya’ya gönderir. Bruno, kasabadaki toplama kampının tel örgülerinin öbür yanındaki bir çocukla arkadaş olur. Ancak iki çocuk arasında gelişen bu dostluk, özellikle oğlunun bu kampla ilgili gerçeği öğreneceğinden kuşkulanan Alman annenin (Vera Farmiga) endişelerini artıracaktır. Bruno ve ailesinin yeni evleri bir buçuk milyon Yahudinin Nazilerce öldürüldüğü Auschwitz toplama ve yok etme kampının bitişiğindedir. Mükemmel bir filmdir.

ikinci-dunya-savasi
Hayat Güzeldir

4. Hayat Güzeldir

Guido neşeli ve karizmatiktir, yerel bir okulda öğretmen olan Dora adında birine aşık olmuştur.Guido, Eliseo Amca ve Giosue(oğlu) zorla trene bindirilip Giosue’nin doğum gününde toplama kampına götürülür. Yahudi olmamasına rağmen Dora ailesiyle birlikte aynı trene binmek ister ve farklı vagonlarda toplama kampına götürülürler. Kampta, Guido oğlunu Alman askerlerinden saklar ve ona gizlice yemekler verir. Oğluna kampta olup bitenleri oyun olduğunu eğer oyunu kazanırlarsa ödül olarak doğum gününde almasını istediği tankı vereceklerini söyler.

kitap-hırsızı
Kitap Hırsızı

5. Kitap Hırsızı

2005′de yayınlanan Markus Zusak’ın ikinci dünya savaşı sırasında Liesel adındaki ufak bir kızın yaşadıklarını bilindik ikinci dünya savaşı filmleri çerçevesinin dışında aktarmış. Savaşın günlük yaşantılara etkilerinin dışında ufak bir kız çocuğunun üzerinden kurgulanıyor. Liesel savaşın başladığı sıralarda Almanya’da dokuzlu yaşlarındayken bir aile tarafından manevi kızları olarak alınır.

Ailesini çok seven ve onların evlerine aldığı sığınmacı Max sayesinde okumayı öğrenir. Bu sayede ise kitaplarla arasında sıkı bir bağ kurar. Etraflarında her türlü trajedi, heyecan ve savaşın hayatlarına soktuğu bütün kötülükler, onların kelimeler ve kitaplarla oluşturduğu hayal dünyası sayesinde aşılabilir…

Film Tavsiyesi : Schindler’in Listesi

Bu yazımda İkinci Dünya savaşı sırasında Almanların yaptığı işkenceleri konu alan filmlerden küçük bir liste yaptım. Umarım beğenirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu