Dram Filmleri

Green Book – Yeşil Rehber Film Yorumu

Green Book , hem en iyi film Oscar’ını almış, hem de yanında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını yine Green Book bünyesinde almış film için senesinin en verimli filmi diyebiliriz. Çok ince ve insani mesajlar barındıran filmin en iyi film alanında ödül alması aslında beklenen bir durumdu.

Tür: Dram
Yıl: 2018
Süre: 2 Saat 10 Dakika
Yönetmen: Peter Farrelly
Ödüller: En İyi Film Oscar’ı, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı…
Oyuncular: Mahershala Ali, Viggo Mortensen, Linda Cardellini, Nick Vallelonga.

Oyunculukların yanı sıra oyuncuların bütünleşmesi ve kurgunun çok başarılı olması, duygusal mesajların çok doğru noktalarda izleyiciye sunulması her an o filmin içindeymiş hissi veriyor.

Zamanın nasıl geçtiğini anlamamanın yanı sıra olanları takip ederken, yaşananlara yer yer kızıp, yer yer hüzünlenirken filmin bitişinde de çok derin duygular hissettirmeyi başarıyor Green Book.

Süreç olarak çok başarılı kurgulanmış, işlenmiş ve çekilmiş bir film. Ayrıntıların atlanmaması, verilmek istenen mesajların gereksiz makyajlamadan uzak tüm gerçekliği ile izleyicilere sunulmasının bu denli sevilmesinde büyük bir rolü olduğunu düşünüyorum. Bir diğer unsur da aslında gerçek bir olguyu ele alması. Bugün hala devam eden, geçmişte çok yoğun ve vahşice yaşanmış olan ten rengine bağlı ortaya çıkan ırkçılık durumunu anlatmak konusunda çok güzel bir senaryo seçilmiş. Tüm bunların toplamında da sevilmesi, ödül alması, başarılara imza atması zaten kaçınılmaz ve beklenen bir sondur.

Film Tavsiyesi : Piyanist Filmi

Irkçılık ve düşmanlık duygusuyla birlikte ön yargı kavramı da çok güzel işleniyor. Bu anlamda, amacına hizmet eden ve gerçekten çok başarılı bulduğum bir film oldu.

Green Book Film Konusu

Ünlü piyanist Doktor Don Shirly tur kapsamında Güneye gitmek üzere, şehir şehir dolaştıracak, ona yardımcı olacak bir şoför arayışına girer ve o dönem işsiz kalmış olan aynı zamanda içten içe ırkçı olan, siyahileri sevmeyen Tony’i işe alır. Bu yolculuk her iki tarafın da çok ciddi sınavlar vereceği, kendileriyle de yüzleşeceği bir turne olur.

Bu süreçte sanatına verilen kıymetin kimliğine asla verilmediğini gören Shirly bu durumu zaten kabullenmiştir ancak Tony gördükleri karşısında büyük bir şaşkınlık yaşar.

Kendisinin de onları farklı bir insan olarak gören yapısından sıyrılan, hatta bambaşka bir bakış açısına bürünen bir kişi olması ise pek yakındır. Bu süreçte değişen ve gelişen başka önemli bir nokta vardır: Sevgi.

Sevginin gücü, sevginin toparlayıcı yaklaşımı, destekleyici varlığı arasında ele alınan filmin bu noktada çok fazla sosyal ve toplumsal mesaj barındırdığını düşünüyorum.

Film Tavsiyesi : İnception Başlangıç

Bunların hem çok başarılı hem de çok etkili şekilde yapıldığı da zaten gerek aldığı ödüllerden, gerek izleyenlerin fikir ve düşüncelerinden belli oluyor. Böyle kıymetli ve insanlık temelli bir filmin de mutlaka izlenmesi gerektiğine inanıyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu