Gladyatör Film Yorumu

22 Mart 2020
gladyatör
1068
Views

Gladyatör 2000 yılında yayımlanan, En İyi Film Ve En İyi Erkek Oyuncu dahil 5 (beş) dalda Akademi ödülü kazanan film tek kelimeyle müthiş bir aksiyona sahip ve akıl almaz bir hikayenin ustalıkla birleştirilmesini gözler önüne seriyor. Oyuncuların oyunculuğu öyle müthiş ki, En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ı almış olması tam bir künye gibi duruyor. Öte yandan filmdeki görseller tam bir görsel şölen oluşturuyor. İzleyicilerin izlerken hayran kaldığı hem dram hem de tarihi kurgu alanında incelenmesi mümkün olan filmin başarıları da çok yerinde ve önemli.

Ridley Scott ki yönetmenler arasında bir yıldız gibi parladığına inanırım, elini attığı her işten alnının akıyla çıkmasını bilir. Gladyatör de naçizane fikrimdir, kendisinin imza filmi niteliğindedir. Öte yandan Russel Crowe gibi takdire şayan, oyunculuk konusunda rakip tanımayan kıymetli bir oyuncunun da ortak olması filmi zirveye taşımak için oldukça yeterli sebep sunuyor.

Film Tavsiyesi : Esaretin Bedeli

Afişinde ‘’Bir İmparatorluğa Karşı Duran Gladyatör’’ şeklinde bir ibare var. Bu cümle filmi öyle net özetlemiş ki aslında. Korkularından sıyrılmış, meydan okumaya hazır, güçlü ve adil bir Gladyatör!

Bu film aldığı ödüller ya da konusu için değil, tüm detayı için izlenmesi gerek diye düşünüyorum. Kurgu mükemmel, 2000 yılında çekilmiş ama müthiş bir görsel şölen, usta bir yönetmen; Ridley Scott, başrolde bir efsane; Russel Crowe… Altın değerinde bir film, her yönüyle…

Gladyatör Filminin Konusu

Marcus Aurelius’un hüküm sürdüğü Roma’da general olarak yaşayan Maximus imparatorluk basamaklarında her geçen gün yükseliştedir. Ancak babasının kendisine destek olması, el uzatması yerine herhangi bir kan bağı olmayan, yabancı biri olan Maximus’u kayırması taht varisi Commodus’u oldukça rahatsız eder. Commodus bu rahatsızlığın faturasını ise Maximus ve ailesinin öldürülmesi yönünde kesmeyi planlar. Ancak hayatta kalmayı başaran Maximus ise eğitilmek ve gladyatör olmak için gerekli derslerin alınması için Arenaya gönderilir. Burada tek bir hedefi vardır; ailesinin intikamını almak!

Film Tavsiyesi : V For Vandetta

Böylesine aksiyonlu ve heyecanlı bir filmde Maximus’un o dolu dizgin, yoğun duygularını bile iliklerine kadar hissettiren nefis bir film. İntikam duygusu bundan daha iyi yansıtılamaz, hissettirilemezdi diye düşünüyorum. Bu konuda çok başarılı bir film çıkmış ortaya. Tek değil, her yönüyle mutlaka izlenmesi gerektiğine inandığım film sanatı olmuş bir filmdir Gladyatör…

Article Categories:
Dram Filmleri · Savaş Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir