For Vandetta Film Yorumu

22 Mart 2020
for-vendetta
1093
Views

Bugün hala adından sıkça söz ettirmeyi başaran, sisteme tepki adı altında birçok mesaj barındıran, bunu en güzel şekilde ortaya koyarak, bünyesinde ve baş rolünde ödül getirmeyi başarmış Natalie Portman gibi usta bir kadın oyuncuya sahip film tek kelimeyle izlenmeye değer, mükemmel bir detaydır.

Yıl: 2005
Tür: Dram – Gerilim
Yönetmen: James Mc Teigue
Ödüller: SFX En İyi Kadın Oyuncu Ödülü…
Oyuncular: Natalie Portman, Hugo Weaving , John Hurt, Stephen Fry, Stephen Rea.

V karakterinin V olması, maske sembolünün özdeşleşmesi, verilen tepkilerin ve mesajların en uygun şekilde izleyiciye aktarılması gibi biribirnden farklı birçok unsur en sade ve en net şekilde sunulmuş. Bu konuda yine bu amaca, mesaj vermeye yönelik filmler arasında kesinlikle ilk sırada olacağına inandığım V For Vandetta’nın sadece bir sistem eleştirisi olduğunu söylemek de doğru olmayacaktır.

Film Tavsiyesi : İnception Başlangıç

Duygusal betimlemelerin inanılmaz naif ve güzel şekilde aktarıldığını da ifade etmek istiyorum. Sevmek duygusunun ne kadar saf kalabildiğini gösteren, nefis bir film! Mücadele, inanç, azim, sevgi, birlik gibi sayısız amaca hizmet eden bu filmin çok kıymetli bir eser olduğu gerçeğini de belirtmek isterim. Aynı zamanda film Alan Moore’un kitabından uyarlanmış bir filmdir.

V For Vandetta Filminin Konusu

2020 yılının İngilteresinde geçen filmde o dönem İngiltere çok yoğun bir baskıcı toplum düzenine sahip olarak yaşamaktadırlar. Yasaklar, baskılar, engellerle idame ettirilen halk artık çığırından çıkmış şiddet yanlısı bir topluma doğru evrilmektedir.

Burada vereceği mesaj hem topluma, hem de sisteme büyük bir cevap olacaktır. Her şeyi değiştireceğine inanan ve kısmen de bunu başaran V adından yıllar boyu söz ettirecek en büyük cevabı vermeyi başaracak mıdır, izlemeniz gerekir diye düşünüyorum.

Film Tavsiyesi : Ucuz Roman Film Yorumu

Tüm bu kaygıların sebebini, toplum sistemindeki ağır baskıcı tutumu öyle güzel yansıtmış ki film. V’ninkalbinde hala ve asla sönmeyen o samimi sevgi ise insanın kalbinde sımsıcak bir iz bırakıyor. Her şeyin fazlası zarardır mottosundan yola çıkılarak senaryosunun oluşturulduğuna inandığım bu filmde aslında aşırının nelere mal olabileceğini kısmen kurgu kısmen de olabilecek ihtimallerden alıntılanarak izleme imkanı sunan bir film olmuş.

Bu tarz filmlerin mutlaka bir mesajı, ön sezisi olduğuna inanırım. Bu akıcı ve derin mesajları olan filmi izlemek gerek diye düşünüyorum. Eğer For Vandetta filmini henüz izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.

Article Categories:
Dram Filmleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir