Film Tavsiyeleri

Corona Günlerinde Ailenizle İzleyeceğiniz 4 Harika Film

Corona günlerinde ailenizle birlikte izleyebileceğiniz filmlerden bahsetmek istiyorum. 2020 yılının insanlara getirdiği ve asrın hastalığı olarak kabul edilen, insanların korkulu rüyası olan Corona virüs maalesef ki insanları eve mahkum etti. Elbette çalışmak zorunda olanlar işlerine gidiyor. Keşke onlar içinde bir şey yapılabilse de onlarda sokağa çıkmasalar. İnşallah bu kötü günler geride kalır ve insanlar rahat bir nefes alır.

Ailenizle birlikte izleyebileceğiniz filmlerden bahsedeceğim. Umarım beğenirsiniz. Bu filmler aile kavramının ne kadar önemli olduğunu anlatıyor. Ayrıca izlerken keyif alacağınız güzel filmler.

Uzun Hikaye

Baş rolde Kenan İmirzalıoğlu ve Tuğçe Kazaz’ın yer aldığı mükemmel filmlerden bir tanesidir. Dram konulu bir filmdir. Film yönetmeni Osman Sınav bu filmi ile yine güzel bir film ortaya çıkarmış.

Bulgar Ali küçük yaşta yetim kaldıktan sonra Pehlivan dedesi Süleyman ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye gelen bir Balkan göçmenidir. Ali’yi dedesi mert ve eşitliğe inanan bir insan olarak büyütür. Delikanlılık yıllarında aşık olduğu Münire’yi ailesi ona vermeyince kaçıran Ali’nin hayatı bundan sonra sevdiği kadınla birlikte tren istasyonlarını arasında kasaba kasaba gezip, nerede tutunabilirse orada yaşayarak geçer. Bu arada Mustafa adında bir de oğulları olur.

Tavsiye Film : Esaretin Bedeli

Fakat geçimini daktilo bilgisi, katiplik, muhasebe kaydı tutma gibi işlerle kazanan Sosyalist lakaplı Ali haksızlığa katlanamayan kişiliği nedeniyle, en basit eşitlik istediği kasabadan dahi bencil ve çıkarcı insanların kumpası nedeniyle kovulur. Bu arada Mustafa da büyümekte ve kendi hikayesini oluşturmanın peşindedir…

1940’lı yıllardan başlayarak 70’li yıllara kadar uzanan öyküsü ile hem hüzünlü, hem de neşeli ve heyecanlı bir film olan Uzun Hikaye’nin yapımcılığını ve yönetmenliğini Osman Sınav üstlenirken, senaryo Yiğit Güralp’e ait.

Koyverdin Gittin Beni

Corona günlerinde izlenecek daha doğrusu her zaman izleyeileceğiniz diğer bir film ise Kovyerdin gittin beni yine güzel filmlerden bir tanesi, babasının yıllardır küs olduğu dedesi ve diğer akrabaları ile tanışmaya gelen Axel bir süre dedesini ve diğer akrabalarını gözlemler. Tabi bu arada yavaş yavaş onlarla tanışır ve oraya turist olarak geldiğini söyler, ilk başlarda onlara kendilerinin akrabaları olduğunu söylemez. Daha sonra Axel’in annesi ve babası günlerdir eve gelmediği için korkmaya başlar.

Tavsiye Film : Green Book – Yeşil Rehber

Axel bir süre sonra Dedesine ve diğer akrabalarına gerçeği söyler, o kasabaya onlar için geldiğini, onları tanımak için geldiğini söyler. Tabi bu arada Axel kasabada çarşı meydanında gezerken bir kızla tanışır ve kıza aşık olur. Eğer izlemediyseniz izlemenizi tavsiye ederim.

Canım Kardeşim.

Tarık Akan, Halit Akçatepe, Kemal Sunal ve Adile Naşit’in rol aldığı mükemmel fimlerden bir tanesidir. Sanırım 2 – 3 defa izledim ve eminim ki bir çok kişi de izlemiştir. Fakat günümüzde lise yıllarında olanlar bilmeyebilir o yüzden bu harika filmi de listeye dahil etmek istedim.

Fakirliğin nasıl bir çaresizlik olduğunu gözler önüne seren filmde Tarık Akan’ın babası vefat ettikten sonra, küçük kardeşi kendisine kalmıştır. Küçük kardeşi bir gün rahatsızlanır ve çok az gününün kaldığını öğrenirler. Kardeşinin son günlerinde mutlu etmek için ellerinden geleni yaparlar. Eğer ağlamak istiyorsanız bu filmi izleyin. Dramsa dram, acıysa acı, fakirlikse fakirlik bu filmde aradığınız her şey var.

Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Listede yabancı filmlerde olsun istedim. O yüzden bu filmi de eklemek istedim. Bu filmde bir önceki filmden çok daha acıklı. Yine fakirlik yine yokluk ve yokluğun çaresizliği ve bu çaresizlik için insanın yaşam mücadelesi anlatılıyor, ayrıca bu film biyografi filmdir. Yaşanmış bir olaydan uyarlanan aynı zamanda kitabı da olan bir filmdir.

Filmin başrol oyuncusu William Kamkwamba dedesini kaybediyor ve aslında bütün felaketler bundan sonra başlıyor. William’ın dedesi vefat ettikten sonra köyde kıtlık oluyor. Ellerindeki yiyecekleri de başkaları çalıyor. William okula gidemiyor ve bu arada arkadaşı ile birlikte hocasının bisikletinde olan küçük dinamo ile elektrik üretmeyi başarıyor ve babasını bir şekilde ikna ediyor ve bisikletini alıyor. Bisikleti kesiyorlar ve yüksek bir yere monte ediyorlar ve elektrik üretiyorlar.

Tavsiye Filmler : 2019 Yılının En İyi 5 Filmi

Rüzgar ile elektrik üretiyorlar, elektrik olunca kuyudan suda çıkarıyorlar ve tarlalarına ekimler yapıyorlar böylece kıtlıktan çıkmış oluyorlar. Yaşanmış bir olaydan uyarlanmış bu film gerçekten harikaydı. Buraya kadar olan filmlerin içinde en çok beğendiğim film bu filmdi diyebilirim.

Yazımda Corona günlerinde ailenizle birlikte izleyebileceğiniz, yatak odası sahneleri olmayan, uygunsuz sahnelerin olmadığı filmlerden bahsettim. Umarım faydalı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu