Bir Zamanlar Amerika Film İncelemesi

29 Ekim 2020
bir-zamanlar-amerika
3822
Views

Bir Zamanlar Amerika filmi 1984 tarihinde sinema perdelerinde yer almıştır. Amerika Birleşik Devletleri ve İtalya ortak yapımı olan filmin orijinal adı Once Upon A Time In America’dır. Filmin yayınlanmış olduğu dil İngilizcedir. Dram, polisiye ve suç kategorilerinde değerlendirilir. Toplamda 30 milyon $ bütçe ayrılmış olan filmin süresi 229 dakikadır.

1982 tarihinde çekimleri biten film vizyona girmek için iki yıl boyunca bekletilmiştir. Filmin senaristi Harry Grey toplamda 10 yıldan fazla bir vakitte senaryoyu tamamlayabilmiştir. Amerika’yı konu alan filmin sahnelerinin önemli bir kısmı Avrupa’da çekilmiştir. Dönemde dikkat edilen kuralları dikkate almayan yönetmen, kendisine özgü bir anlatım sergilemiştir. Film içerisinde tecavüz ve argo sahneleri de açık bir şekilde yer almıştır. Bir Zamanlar Amerika, ilk vizyona girişinde uzun bulunduğu için kesilerek halka sunulmuştur. Ancak hiçbir beğeni almayan film, kötü eleştirilere maruz kalmıştır. Yapımcılar filmin tam halini yayınlamaya karar vermiş ve izleyicinin düşüncelerini değiştirmiştir.

Bir Zamanlar Amerika Film Konusu

Film New York’ta geçer, David Noodles Aaronson Yahudi bir gençtir. David, arkadaşları ile birlikte 1900’lü yılların henüz başında New York’ta bütün hayatını geçirmiştir. Arkadaşları ile birlikte isimlerini birçok kişinin duymasını isterler ve gangster olarak şehirde yaşam sürerler. Film içerisinde ana karakter olan David Aaronson’un bütün hayat hikayesi detaylı bir şekilde anlatılmıştır. David’in arkadaşlarının da çocukluk, gençlik ve yaşlılık zamanları boyunca yaşadıkları filmde yer alır.

Tavsiye Film : Schindler’in Listesi Film Yorumu

Zaman içerisinde yakın arkadaşlar birbirlerinden ayrılmak zorunda kalırlar. Aradan oldukça uzun bir zaman geçer ve yeniden bir araya gelme fırsatını elde ederler. Yeniden bir araya geldiklerinde tek amaçları çocukluk hayallerini canlandırmak olacaktır. Bir Zamanlar Amerika filmi, bir kişi üzerinden Amerika’nın eski dönemlerdeki halini ekrana aktarır. Amerika bulunan yasaklar, yasakların doğurduğu olaylar ve ülke içerisinde çeşitli gerçekleşen durumlar detaylı bir şekilde izleyiciye sunulmuştur.

Bir Zamanlar Amerika Filminin Oyuncuları

Robert De Niro

17 Ağustos 1943 tarihinde dünyaya gelmiş bir oyuncudur. Oyuncunun babası İtalya ve İrlanda asıllıdır. Annesi ise Alman, Fransız, Hollanda ve İngiliz asıllıdır. Babası heykeltıraş, şair ve ressamdır. Annesi de ressamlık ile ilgili olduğu için küçük yaşta sanat ile tanışmıştır. Sahne hayatına ilk kez Oz Büyücüsü ile başlamıştır. Tiyatro alanında oldukça başarılı bir eğitmen olan Stella Adler tarafından eğitim almış ve kendisini oyunculuk alanında geliştirmiştir. Bir Zamanlar Amerika filminde David Aaronson karakterine can vermiştir.

James Woods

18 Nisan 1947 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya gelmiştir. Sinema ve tiyatro sahnelerinde yer alan oyuncu, kariyeri boyunca iki defa Akademi Ödülleri’nde aday olarak yer almıştır. 1986 tarihinde bir TV programı için canlandırdığı roller ile iki defa Emmy Ödülü almaya kâh kazanmıştır. Kariyerinin başlangıcında Broadway tarzı yapımlarda yer alsa bile, sinema sahnelerini istemiş ve sinemada kariyerine devam etmiştir. Bir Zamanlar Amerika filmindeki rolü ile kariyerinde önemli bir adım atmıştır.

Elizabeth McGovern

18 Temmuz 1961 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri Illinois’de dünyaya gelmiştir. Sinema oyunculuğunun yanı sıra tiyatro sahnelerinde de yer almıştır. Müzisyenlik de yapan oyuncu, oldukça başarılı bir kariyere sahiptir. İlk olarak 1979 tarihinde bir televizyon dizisinde yer alarak oyunculuğa adım atmıştır. 1980 yılında ilk kez bir sinema filminde yer almış ve kariyerine ağırlıklı olarak sinema.

Tavsiye Film : Mükemmel Bir Film; Esaretin Bedeli

Article Categories:
Dram Filmleri · Film Tavsiyeleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir