Film Tavsiyeleri

2019 Yılının En iyi 5 Filmi – Toplist 5

Bu yazıda 2019 yılının en iyi 5 filmi hakkında filmler ve konuları hakkında kısa açıklamalar paylaştım. Özellikle günümüzde sinema film ve dizi sektörlerinin rövanşta olduğunu düşününce kaliteli yapımlar beklemek izleyicinin en doğal hakkı haline dönüşüyor. Sektörün gelişmesinin bağlı olduğu teknoloji ise film yapımcılarına ihtiyaç duydukları tüm olanakları sağlar oldu. Dublajlar, efektler, geçişler, shoplar, editler derken tüm bunları doğru ve yerinde kullandıkları zaman karşımıza mükemmelin tanımı karşılığında filmler ve diziler çıkıyor.

Film sektörü dizi sektörüne nazaran daha kritik olabiliyor. Size bahşedilen 2 saat gibi bir süre içerisinde giriş gelişme ve sonuç üçlemesinden kopmadan izleyiciyi çekmek, sıkılmadan ritme ayak uydurmasını sağlamak gibi belli kriterleri de yerine getiriyor olmak gerekir. Bu yüzde profesyonelce yapılmış işler her zaman adını sektöre, izleyicilerin gönlüne altın harflerle yazarak emeklerinin karşılığını alıyor. 2019 yılı yine filmler konusunda dolu dolu geçen bir yıldı. Elbette bazı filmler izlenip geçilirken, bazı filmler gönüllere taht kurdu. Bunlardan en iyi 5 filmi hemen inceleyelim

2019 Yılının En İyi 5 Filmi

1. Parasite ( Parazit ) Filmi

2020 yılında adını En İyi Film Oscar’ı ile taçlandıran Parasite Güney Kore yapımı kara komedi-dram filmi. Son dönemlerde yaygınlaşan ve hızla artan Kore yapımı filmler karşımıza çıkıyor. Bu filmlerden bir tanesi olan Parasite ise Oscar ödüllerini alarak başarısını belgeleyen filmlerden oldu. Genel olarak belli bir kitlenin yoğun ilgi duyduğu Kore’ye karşı olan sempatizm o ülkeden çıkan filmlere de elbette etki ediyor. Ancak şunu belirtmek gerekir ki kara komedi konusunda ustaca işlenmiş bir film olduğunu düşünüyorum bu filmin. Kırılgan bir noktadan doğan ve bu esnada özgünleşen senaryonun çok iyi işlendiği apaçık. Bu yüzden 2019 yılının en iyi filmleri arasında olmayı mutlaka hak ediyor.

2019 yılının en iyi 5 filmi
Parasite Filmi

Parasite ( Parazit ) Film Konusu

Filmde iki farklı aile var. Bir tanesi varlıklı, zengin, tüm imkanlara sahip Park ailesi. Öte yandan da sokak zekası olarak tanımlanan zeka yönünden oldukça zengin ancak öte yandan varlık bakımından oldukça yoksun, tabiri caizse kendi yağında kavuran bir aile. Kader bir şekilde bu iki aileyi bir araya getirir. Görünürde büyük lüksler sunan Kim ailesi aslında Park ailesini bir kayba sürükler. Bunun üzerinden yürüyen filmin bu noktada ortaya koyduğu kara komedi yaklaşımı oldukça başarılı. Bribirinden başarılı oyuncuların da ortaya koyduğu yetenek tartışmasız çok iyi. Alt sınıf ve üst sınıf kavramlarını açıkça irdeleyen, oldukça anlamlı ve kıymetli bir film.

2. Marriage Story Filmi

Scarlett Johansson, Adam Driver ve Laura Dern gibi usta bir kadro ile bir film ortaya koymak büyük bir ürünün habercisidir aslında. Hepsi işinde, sektöründe kendi adını duyurmayı başarmış, başarılı işlere de imza atmış çok değerli oyuncular. Özellikle Scarlett Johansson’ın çok farklı ve kendinden uzak bi karakterle karşımıza çıkması izleyiciyi heyecanlandıran bir ayrıntıydı. Tüm algıların Scarlett Johansson üzerine yoğunlaştığı filmde En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını Laura Dern’in alması şaşırttı mı derseniz, aslında hayır.

2019 yılının en iyi 5 filmi
Marriage Story

Filme başlamadan evvel Oscar kime gider sorusuna çoğunluk Scarlett Johansson diyecekken filmden sonra herkesin Laura Dern’in oyunculuğunu konuşması aslında yeteneği ve oyunculuğu ile ne kadar öne çıktığını gözler önüne seriyor. Film genel anlamda da zaten oldukça başarılı, akıcı ve kendini sevdiren bir filmdi. Bu yüzden izlenmeye değer, kıymetli film 2019 yılının en iyi filmleri arasından izleyicilere el sallıyor.

Marriage Story Film Konusu

Evli ve bir müşterek çocukları olan yönetmen Charlie ile oyuncu eşi Nicole evliliklerindeki çatırdamalar vesilesiyle boşanmaya karar verir. Bu noktaya kadar kısmen medeni kalan çift, çocuk velayeti söz konusu olunca çığırından çıkmaya başlar. Bu sürece eşlik eden ve kısmen kızışmasını sağlayan avukatların da ortak olması yaşananları çok daha farklı bir boyuta taşır. Bu sürede işi gereği New York’ta olması gereken Charlie ile Nicole’un iş anlaşması yapması sebebiyle Los Angeles’ta yaşamayı düşünür. Tüm bu kaosun içerisinde bir de şehir farklılıkları eklenince çift aslında içlerinde gömülmüş olan tüm öfkeyi, tüm kırgınlığı ortaya döker…

3. Joker Filmi

Müthiş bir kadro. Mükemmel bir konu. Dehşet iyi sahneler… Çok naif film müzikleri. İzlerken kendine çeken oyunculuklar… Film gerçekten çok başarılı. Özellikle de Robert De Niro bence ince bir ayrıntı, bir o kadar da değerli. Böyle yıllanmış ama asla eskimemiş aktörlerin oyuna müthiş bir dokunuş yaptığını düşünüyorum. Filmin adaylıklarına ve ödüllerine de şaşırmamak gerek diye düşünüyorum. Toplumda bile bir simge haline gelmiş Joker’in filmi her şeyden daha güzel.

2019 yılının en iyi 5 filmi
Joker Filmi

Joker Filminin Konusu

İşinde başarıyı yakalayamayan, babasız büyüyen, içine kapanık Arthur’un hayatta en sevdiği kişi ve en iyi arkadaşı annesidir. Annesi ona Happy diyerek seslenir. Bu onun acılarını gizlemesi için bir yoldur. Sürekli bir insan, arkadaş arayışı içerisinde olan Arthur gündüzleri işi sebebiyle Palyaço maskesi kullanır. Hayatı istediği gibi gitmeyen Arthur kendini kaos ve kötülüklerin içerisinde bulur. Ve zamanla Arthur’dan Joker’e dönüşür…

4. Bir Zamanlar HollyWood’da

2019 yılının en sağlam kadrosuna sahip film olduğunu düşünüyorum. Quentin Tarantino’dan Brad Pitt’e, Brad Pitt’ten Leonardo Di Caprio’ya kadar çok sağlam bir kadro. Doğal olarak ortaya çıkarttıkları filmden başarısızlık beklemek olmaz. Beklentileri yükselten ancak izledikten sonra da bir o kadar o beklentileri karşılayan bir film olduğunu düşünüyorum. Quentin Tarantino her zaman o özgün, yaratıcı duruşunu filmlere yansıtmayı başarmış bir karakter. Bu sebeple film hem kadro, hem oyunculuk hem de filmin kendi içeriği sebebiyle mutlaka izlenmeli. Devlerin buluşması gibi bir kadro.

2019 yılının en iyi 5 filmi
Bir Zamanlar Hollywood’da

Filmin Konusu

Dizi oyuncusu olan Rick Dalton bir televizyon aktörü. Ancak kendisi dizi sektöründen film sektörüne geçiş yapmak istemektedir. Cliff Booth, Rick Dalton’un dublörü ise bu konuda ona dahil olarak destek çıkmaktadır. Ancak önlerindeki en büyük engel yaşlarının ilerliyor olması ve piyasanın daha genç isimlere fırsat tanımayı tercih etmesidir. Hollywood’un önemli isimlerinden olan Sharon Tate Rick Dalton’un komşusudur ancak işin içine tarikat girecek ve işler çığrından çıkarak beklenmedik durumlar ortaya çıkacaktır.

5. The İrishman

Martin Scorsese film sektörünün unutulmayacak, en önemli yönetmenlerinden biridir şüphesiz ki. Yönetmenliğini üstlendiği The İrishman yine ilmek ilmek örülmüş, Robert De Niro ile taçlandırılmış. Şüphesiz ki 3 saat 30 dakikalık bir film izlediğini hissettirmeyen bir efsaneler filmi olmuş. Kurgular, ince mesajlar, sessiz göndermeler ile birlikte bütünlüğü hiç kaybetmediği için sıkılmaya fırsat vermeden izleyiciyi kendine çeken bir film. Emeklerin birleşip güneş gibi doğduğu bu film gerçekten mutlaka izlenmesi gerekenler listesine eklenmeli, izlenmeli.

2019 yılının en iyi 5 filmi
The İrishman

Filmin Konusu

Mafya tetikçisi ve aynı zamanda işçi sendikası memuru olan Frank Sheeran’ın hayatından kesitlerin sunulduğu filmde Frank Sheeran yıllar boyunca Bufalino suç örgütüne çalışır. Bir çok bilindik isme tetikçilik ve dolandırıcılık yapan Frank Sheeran’ın lakabı da İrlandalı’dır. Filmin ismi de buradan gelmektedir. Frank Sheeran hayatından derlenen film Amerika’nın gizemli suç olaylarından biri olan işçi lideri Jimmy Hoffa’nın ansızın ortadan kayboluşu ve haber alınamayışına da değiniyor. Bu cevapsız kalmış olayı tüm gerçekliği ile ortaya koyan filmde en dikkat çeken olay ise Frank Sheeran’ın oyunculuğudur.

Film Tavsiyeleri

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu